Haber ve Duyurular
Haber
29.05.2020
Bölgemizde Ar-Ge faaliyetleri yürüten Hibrigen Bioteknoloji Üç Farklı Yöntemle Çalışan Saptama Kitleri Geliştirdi

Bölgemizde Ar-Ge faaliyetlerini sürdürmekte olan HibriGen firması geliştirmiş olduğu üç farklı yöntemle çalışan tanı kitleri ile pandemi sürecinde etkin mücadeleye destek oluyor

Ürünleri hakkında bilgi veren Genel Müdür Cem Kotan ve Ar-Ge Direktörü Umut Büyük, gelecek hedeflerini “Devlet desteğiyle kurulmuş ve altyapısı tamamlamış bir firma olarak öncelikli hedefimiz; kabiliyetimiz dahilindeki tüm ürünlerde dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmak ve ihracat yapabilir duruma gelmek” olduğunu belirttiler.

1.Ar-Ge çalışmalarını yapmış olduğunuz Covid-19 Saptama Kitleri hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

ÜRÜN 1: KONVANSİYONAL PCR COVİD 19 SAPTAMA KİTİ

İlk olarak projelendirdiğimiz kittir. Bu projenin esas amacı elde ettiğimiz örneklerin doğruluğundan emin olmaktır. Konvansiyonel PCR tasarım aşamaları diğer kitlerin tasarımından daha kolay ve hızlı olduğundan öncelikle konvansiyonel PCR kiti geliştirdik ve temin ettiğimiz örneklerin (hasta ve sağlıklı) doğruluğundan emin olmak için kullandık. Ve ayrıca hedef bölgelerimizin çoğalmasını kontrol etmiş olduk.

ÜRÜN 2: RT- PCR COVİD 19 SAPTAMA KİTİ

Konvansiyonel PCR ile netleştirdiğimiz örnekleri ve hedef bölgeleri kullanarak primer-prob tasarımları gerçekleştirdik. Yaklaşık 10 tasarımdan 4 ünün verimli çalıştığına emin olduk ve 3 tanesini ürünümüzün içerisine ekledik. PCR çalışma koşullarının kısaltılması ve uygulama kolaylığı ile ilgili optimizasyonlar gerçekleştirdik.

ÜRÜN 3: LAMP PCR COVİD 19 SAPTAMA KİTİ (HASTA BAŞI UYGULAMA İÇİN)

LAMP PCR uygulamalarında sonradan ticari yoldan elde ettiğimiz Covid-19 Pseudovirus RNA sını kullandık. 3 farklı hedef bölge için 11 farklı LAMP PCR primerleri tasarlandı. Yapılan uygulamalarda 2 tasarımın diğerlerine göre daha verimli  çalıştığına karar verdik ve uygulamalara bu iki primer seti üzerinden devam ettik. Ürünün arge çalışmaları devam etmektedir.

2.Bu saptama kitlerinin birbirinden farklı olan noktası nedir?

Önerdiğimiz saptama kitlerinin yöntem farkı vardır. Geleneksel PCR kitinin uygulama süreçleri uzun olsa da sonuç güvenilirliği bakımından oldukça başarıloıdır. Bu nedenle bu kiti çalıştığımız örneklerin pozitif veya negatifliğinden emin olmak için geliştirdik ve kullandık.

RT-qPCR yöntemi ile çalışan kit piyasada kullanılan kitlere muadildir. Kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR); polimeraz zincir reaksiyonuna (PCR) dayalı moleküler biyolojinin laboratuvar tekniğidir. Geleneksel PCR'ın aksine, qPCR reaksiyonu gerçekleşirken hedeflenen bir DNA molekülünün amplifikasyonu gerçek zamanlı olarak izlenebilmektedir. Gerçek zamanlı RT-qPCR'nin avantajları, amplifikasyon ve analizin kapalı bir sistemde tamamlanması ve PCR sonrası analiz (jel elektroforez sistemi) gerektiren yöntemlerden daha kısa sürmesidir. Ayrıca kontaminasyon ihtimali de önemli ölçüde azalmaktadır.

LAMP Tekniği ile sürdürülen çalışmamızda reaksiyon süresinin hızlı olması (30-60dk.), yüksek hassasiyet ve özgül olması, özel bir cihaz gerektirmeden ısıtıcı blok veya su banyosunda çalışma kolaylığı sağlaması ile maliyetinin düşük olması gibi özellikleri ile tercih edilmektedir.

3.İşinizi yaparken sizi motive eden faktörler nelerdir?

Bilgi birikimimizi kollanabileceğimiz problemlerin çözümlerine oluşmak en büyük motivasyonumuz.

İlginizi Çekebilecek Duyuru ve Haberler
Haber
Haber
Haber
Haber
Tübitak Marmara Teknokent Facebook Sayfası
2.779