preloader

Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TEKGEB)

TEKGEB 260.000 m2 yüz ölçüme sahip olup, daha ziyade, küçük ve/veya orta ölçekli kuruluşların faal olduğu bir alan niteliğindedir.

TÜBİTAK Teknoloji Geliştirme Bölgesi Gebze Yerleşkesi'nde yer almaktadır. E-5 ve TEM'e çok yakın, İstanbul'a 45 km, İzmit'e 42 km, Sabiha Gökçen Havalimanı'na 15 km, Eskihisar Feribot İskelesi ve Körfez Karayolu geçisine 5 km uzaklıktadır. TÜBİTAK Teknoloji Geliştirme Bölgesi Gebze Yerleşkesi'nde yer almaktadır.

TEKGEB'te farklı özelliklere sahip, çeşitli ölçekte modern ofis alanları mevcuttur.

Yüksek / ileri teknoloji kullanan ya da yeni teknolojilere yönelik firmaların, belirli bir üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü ya da AR-GE merkez veya enstitüsünün olanaklarından yararlanarak teknoloji veya yazılım ürettikleri / geliştirdikleri, teknolojik bir buluşu ticari bir ürün, yöntem veya hizmet haline dönüştürmek için faaliyet gösterdikleri ve bu yolla bölgenin kalkınmasına katkıda bulundukları, aynı üniversite, yüksek teknoloji enstitüsü ya da AR-GE merkez veya enstitüsü alanı içinde veya yakınında; akademik, ekonomik ve sosyal yapının bütünleştiği siteyi veya bu özelliklere sahip teknoparkı ifade eder.

14000 m²

  • TGB İdari ve Kuluçka Binası

2000 m²

  • TGB Prefabrik Ofisler

16360 m²

  • Toplam Kiralanabilir Kapalı Alan

AR-GE, Yazılım ve Tasarım faaliyetlerin gerçekleştirildiği bölge “Teknoloji Geliştirme Bölgesi”

Neden Marmara Teknokent TEKGEB?

AR-GE, Yazılım ve Tasarım Firmalarına Vergisel Avantajlar

Teknolojik Ürün Seri Üretimi İstisnaları

Teknopark Yönetmeliğine göre işletmeler, teknoparklarda başlatıp sonuçlandırdıkları Ar-Ge projeleri sonucu elde ettikleri teknolojik ürünün üretilmesi için gerekli yatırımı, yönetici şirketin uygun bulması ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının izin vermesi şartıyla Bölge içerisinde yapabilirler.

Yazılım ve Ar-Ge faaliyetleri sonucu meydana getirdikleri ürünleri seri üretime tabi tutarak pazarlamaları halinde, bu ürünlerin satılmasından elde edilen kazançların lisans, patent gibi gayrimaddi haklara isabet eden kısmı İstisnaya konu edilecektir.

Üretim ve pazarlama dolayısıyla elde edilen kazançlar ise vergiye tabi tutulacaktır.

Diğer Hizmetler

Sosyal Hizmetler ve Doğal Ortam

Firmalar Teknokent’te bulunan cafe, restoran, kantin ve doğal ortamda gönüllerince zaman geçirebilmektedirler. Ayrıca TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nin spor sahalarından yararlanabilirler.

Konferans ve Toplantı Salonları

Firmalar; Teknokent’te bulunan cafe, restoran, kantin ve doğal ortamda gönüllerince zaman geçirebilmektedirler. Ayrıca TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nin spor sahalarından yararlanabilirler.

Teknik Destek İmkanı

TÜBİTAK Teknokent’te açık otopark alanları, 7/24 güvenlik hizmetleri, firmalara teknik destek sağlanmaktadır.

İşbirliği

TÜBİTAK Merkez ve Enstitüleri ile ortak çalışma imkânı, eğitim, seminer, çalıştay vb. etkinliklere katılma imkânı sağlanmaktadır.

İndirimli Test Analiz Hizmetleri

Firmalar TÜBİTAK Enstitüleri laboratuvarlarında indirimli test analiz hizmetlerinden yararlanabilirler.

Kütüphane İmkanı

TÜBİTAK’ın yerleşkede bulunan Cahit Arf Kütüphanesi’nden faydalanabilirler.

Girişimci ve Yatırımcı Buluşması

Firmalar Demoday programı ile Türkiye’nin en yenilikçi, yaratıcı, başarılı ve geleceği parlak girişimlerini değer ve fırsatlar yaratan yatırımcılar ile buluşturma ve iş yapma fırsatından yararlanabilirler.

Uluslararası Tanıtım ve Pazar İmkanı

Firmalar ABD’de yer alan Chicago Türk Ticaret Merkezinde (CTTM) ürünlerini yurtdışı pazarda tanıtma imkânından ve ücretsiz ofis hizmetinden faydalanabilirler.

Finansal Teşviklere Kolay Erişim İmkanı

TEYDEP ve KOSGEB teşviklerine ilişkin bünyemizde yer alan uzman kadronun danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

TEKGEB'DEN GÖRÜNTÜLER